Zdrowy sen dziecka pozytywnie wpływa na prawidłowy rozwój maluszka, jego samopoczucie, odporność, ale też na ilość energii. Bardzo ważne jest to, by zadbać o to, aby dziecko się wysypiało, a jego sen był spokojny i produktywny. Jak tego dokonać? Najlepiej zacząć od odpowiedniego wyposażenia sypialni malucha, która zapewnią mu zdrowy sen.

Jak dbać o dobry i zdrowy sen dziecka?

W zdrowym śnie Twojego maluszka może pomóc kilka bardzo przydatnych zasad. Kiedy będziesz o nich pamiętać, to na pewno polepszy się jakość snu Twojego dziecka.

Zasada 1 - Regularne pory zasypiania

Nauka nawyków jest bardzo ważna dla każdego, ale dla małego organizmu szczególnie istotne staje się nie tylko jedzenie o stałych porach, ale także chodzenie spać i wstawanie. Niezależnie od dnia tygodnia ważne jest zadbanie o regularność.

Zasada 2 - Czas na wyciszenie przed spanie

Koniecznie zwróć uwagę na to, aby dziecko nie było narażone na kontakt ze światłem niebieskim, np. podczas oglądania TV czy grania w gry wideo tuż przed spaniem. Przez to uśnięcie stanie się znacznie trudniejsze, a jakość snu gorsza.

Na szczęście istnieje kilka sposobów na łatwiejsze zasypianie. W wielu przypadkach sprawdzi się czytanie bajek przed snem. Jednak masz do dyspozycji też wyjście awaryjne, czyli przytulankę szumiącą. Maluch może ją przytulić, by nie czuć się samotnie w nocy, ale tez gdy zacznie płakać, zabawka się uruchomi i zacznie emitować przyjemny dla dziecka szum, kołysanki czy dźwięk bijącego serca.

Zasada 3 - Uczucie bezpieczeństwa

Czy wiesz, że poczucie bezpieczeństwa znacząco wpływa na zdrowy sen dziecka? U wielu dzieci problemem jest strach przed ciemnością i samotnością. Jak rozwiązać ten problem? Skuteczna może być specjalna lampka uspinakna Zazu. Z jednej strony sprawia, że dziecko może posłuchać bajek, odgłosu serca, który naturalnie uspokaja, ale też służy jako bezpieczne źródło światła.

Zasada 4 – Zadbaj o wygodę dziecka

Nie da się ukryć, że zdrowy sen dziecka wiąże się w dużej mierze także z tym, na czym śpi Twój maluch. Dlatego też przy problemach ze snem koniecznie skontroluj materac w łóżku dziecka. Może okazać się, że jest on niewygodny, co znacząco zmniejsza poziom komfortu.

Najważniejsze jest to, by dobrać bezpieczny, atestowany i wygodny materac z wypełnieniem, które nie wywoła reakcji alergicznej. Dobrym przykładem może być materac z wypełnieniem kokos-gryka.

Zasada 5 – Zapewnij dziecku własne łóżko

Duży wpływ na zdrowy sen dziecka ma także to, czy ma on wystarczającą ilość przestrzeni do snu. Jeśli w jednym pokoju znajduje się dwójka czy trójka dzieci to zamiast podwójnego łóżeczek, lepiej postaw na modele mniejsze, ale zapewniające prywatność i swobodę. W sklepie Tutula z powodzeniem znajdziesz wygodne i ozdobne łóżka dla dzieci z drewna, jak np. House Bed 140x70.

Zasada 6 - Aktywność fizyczna

Dziecko nie może usnąć często także dlatego, iż ma za dużo energii. Może ją stracić dzięki zabawom na świeżym powietrzu lub różnego rodzaju aktywnościom. W tym celu świetnie sprawdzą się np. rowerki.