Często zdarza się tak, że kupujemy dzieciom zabawki na oślep — dlatego, że je chcą czy po prostu wpadną nam w oko. Jednak jak się okazuje, zabawki należy kupować zgodnie z funkcjami, jakie spełniają. Wśród podstawowych funkcji zabawek można wymienić — edukacyjną, kawową oraz zabawową.

Znając już te funkcje, możesz obiektywnie spojrzeć na zabawki, jakie ma Twoje dziecko i ocenić, jakich zabawek ma ono najwięcej. Najlepiej, jeśli to tylko możliwe zachowaj balans pomiędzy tymi funkcjami. W końcu nie ma sensu kupować ciągle tylko zabawek edukacyjnych, gdyż możesz w ten sposób przestymulować malucha lub też jedynie tych zabawowych, bo nie wpłynie to na jego wzrost kreatywności czy logicznego myślenia. Poznaj kilka przykładowych zabawek, które możesz kupić w sklepie Tutula w zależności od ich funkcji.

Funkcja edukacyjna

Bardzo ważne jest to, żeby maluch mógł czerpać wiedzę już od najmłodszych lat. Właśnie w ten sposób lepiej będzie radził sobie w przedszkolu, a później też w szkole. Większość rodziców nawet nie zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele różnych zabawek edukacyjnych znajduje się dziś w ofertach sklepów! W dodatku zazwyczaj mają one naprawdę bardzo przyjazną formę, dzięki czemu łączą przyjemne z pożytecznym.

Prym wśród zabawek edukacyjnych pełnią gry logiczne — takie jak puzzle, memory, domino czy nowoczesne zabawki, takie jak Roller Ball od Montessori. Jednak przydatne mogą być też różne edukacyjne książeczki.

Funkcja kawowa

Zapewne nie każdy zdaje sobie sprawę, na czym polega funkcja kawowa zabawek. Oczywiście w żaden sposób nie zmusza ona malucha do picia kawy! Jednak zabawki należące do tej grupy, zostały tak zaprojektowane, aby dziecko mogło bawić się nimi samodzielnie, ale najlepiej pod czujnym okiem rodzica. W tym czasie opiekun może zyskać jednak odrobinę czasu dla siebie i napić się właśnie tej kawy.

Jakie zabawki, spełniające funkcję kawową warto wybrać?

Wśród tego typu zabawek na pewno można wskazać te, które wspierają dziecięcą kreatywność. Znakomitym rozwiązaniem będą zatem drewniane klocki edukacyjne czy drewniany warsztat z narzędziami. Zresztą same klocki są przecież przepisem na wielogodzinną udaną zabawę.

Możesz też postawić na zabawki, wymagające większej aktywności, czyli np. suchy basen czy jeździk lub na piaskownicę.

Funkcja zabawowa

Takich zabawek jest oczywiście najwięcej w sklepach czy w reklamach telewizyjnych. Nie ma sensu ograniczać malucha od nich, ale nie jest też dobrym rozwiązaniem wybieranie tylko takich zabawek. W końcu dziecięcy umysł jest zbyt chłonny, aby w żaden sposób nie wykorzystywać jego potencjału.

Jakie zabawki z funkcją zabawową możesz kupić w naszym sklepie?

Otóż koniecznie postaw na:

  • lalki wraz z akcesoriami, np. z wózkiem drewnianym,
  • kuchenkę idealnie sprawdzające się do zabawy w gotowanie,
  • różne piankowe zestawy do zabawy,
  • huśtawkę,
  • rower,
  • domki — łączące jednocześnie huśtawkę ze zjeżdżalnią i miejscem, gdzie maluch może rysować czy bawić się innymi zabawkami lub też zaprosić znajomych.