Czas nauczyć dziecko, która jest godzina i odczytywać ją z tradycyjnego zegara. Czy wiesz, że wielu uczniów szkół podstawowych ma z tym problem, bo od wczesnych lat odczytuje godzinę ze smartfonów, komputerów i tabletów? Nie pozwól, aby Twoje dziecko również miało z tym problem. Dlatego też już teraz poznaj skuteczne sposoby na naukę godzin na zegarze dla dzieci.

Nauka godzin na zegarze – jak zacząć?

Zazwyczaj większość dzieci uczy się nauki odczytywania godzin z zegara ok. 8. roku życia. Jednak przez rozwój technologii i to, że wiele dzieci niemal „rodzi się z tabletem w ręku” dzieci mają problem z tą umiejętnością.

Dlatego czas zabrać sprawy w swoje ręce i zacząć uczyć już od najmłodszych lat dziecko, jak odczytywać godziny z zegara.

Na samym początku dziecko musi oczywiście dobrze poznać cyferki od 1 do 60. To całkowita podstawa i wcześniej nie warto rozpoczynać nauki zegara. Do nauki liczenia świetnie sprawdzą się puzzle, liczydła oraz układanki.

Następnie przy pomocy książeczek lub rozmowy warto wyjaśnić, czym jest czas i jakie są podstawy związane z odczytywania godzin i minut na zegarze. Najskuteczniejsza będzie oczywiście nauka przez zabawę. Dlatego doskonałym wsparciem podczas nauki mogą być dostępne w naszym sklepie Tutula zabawki do nauki godzin na zegarze.

Zabawki do nauki zegara – 5 propozycji

Oto 5 zabawek, które możesz znaleźć w naszej ofercie i wykorzystać, aby szybciej i skuteczniej nauczyć swoje dziecko odczytywać godziny z zegara:

Świetna i prosta układanka, którą warto wykorzystać podczas nauki poznawania cyferek. Zatem doskonale sprawdzi się na początku drogi z nauką zegara. Poza tym dzięki tej zabawce dziecko rozwinie również swoje umiejętności związane z motoryką, spostrzegawczością oraz z matematyką i logicznym myśleniem.

Alternatywą do nauki cyferek poprzez zabawę jest drewniany samochodzik z cyferkami, cymbałkami oraz figurkami. Maluchy powyżej 3. roku życia mogą zacząć dzięki niemu naukę liczenia, poznawania dźwięków i figur. Jednak najważniejsze jest to, że to świetny wstęp do nauki zegara.

Ta edukacyjna zabawka ułatwia tłumaczenie zasad związanych z odczytywania godzin i minut, a przy tym świetnie sprawdza się do ćwiczenia teorii w praktyce. Wyjmowane klocki rozwijają umiejętności motoryczne i uatrakcyjniają naukę.

Powieś na ścianie zestaw do nauki zegara, dni tygodnia miesięcy oraz pół roku. To świetna plansza edukacyjna, z której dziecko już od 3 roku życia nauczy się odczytywać datę i godzinę. Poza tym całość jest wykonana w języku angielskim, więc przy okazji dziecko rozwinie swoje umiejętności językowe.

Alternatywą jest tablica manipulacyjna w języku polskim, która również uczy godzin, dnia tygodnia, miesięcy i pory roku. Produkt wykonany z drewna jest w pełni bezpieczny dla dzieci.