Kiedy przychodzi zajączek? To pytanie, które zadają sobie przede wszystkim dzieci w okresie Wielkanocy. Tradycja mówi, że to właśnie on przynosi prezenty dla tych młodszych i starszych. Dowiedz się, kiedy przychodzi zajączek oraz skąd wziął się ten zwyczaj w Polsce. Sprawdź też, jaki prezent warto dać dziecku na zajączka.

Historia wielkanocnego zajączka

Początki związane z pojawianiem się zajączka na Wielkanoc sięgają starożytnej kultury germańskiej, gdzie był on symbolem płodności i wiosny. Zajączek symbolizował odradzające się życie. W Polsce pojawił się w XIX wieku. Jednak początkowo nie był on związany z Wielkanocą, lecz z dorocznymi jarmarkami, które odbywały się w okolicach świąt Bożego Narodzenia.

Dopiero w XX wieku zajączek stał się symbolem Wielkanocy, a jego pojawienie się wiąże się z tradycją poszukiwania przez dzieci wielkanocnych jajek.

Kiedy przychodzi zajączek?

Zastanawiasz się, kiedy dokładnie przychodzi zajączek? To zależy od regionu i tradycji. W Polsce zazwyczaj zajączek pojawia się w noc z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną. W niektórych regionach, np. na Śląsku, zajączek pojawia się już w sobotę przed Wielkanocą. Natomiast w Wielkopolsce często można spotkać się z dawaniem dzieciom prezentów na Zajączka już w Wielki Czwartek. Powiązane jest to z niemiecką tradycją, gdyż u naszych zachodnich sąsiadów również tego dnia obchodzony jest tzw. Zajączek.

4 pomysły na prezent na Zajączka

Chcesz podarować dziecku jakiś wspaniały prezent na Zajączka? W takim razie sprawdź kilka naszych propozycji.

To świetny prezent dla niemowlaków na zajączka. Mata edukacyjna może stać się wspaniałym placem zabaw dla maluszka. Dzięki niej dziecko może bezpiecznie i kreatywnie spędzać wolny czas. Maluch wykonuje na niej pierwsze ćwiczenia, zwiększa ruchliwość stawów, a kolorowe elementy pobudzają kreatywność dziecka.

Dla przedszkolaków prezent na zajączka to mogą być puzzle magnetyczne. Świetnie rozwijają wyobraźnię, pobudzają do logicznego myślenia i wzmagają kreatywność. Poza tym pudełko ma specjalną rączkę, dzięki temu dziecko może zabrać puzzle ze sobą, gdy jedzie w odwiedziny do dziadków.

Dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym doskonałym pomysłem na prezent na zajączka będzie liczydło. Wykonanie z drewna cechuje się wysoką jakością i gwarantuje bezpieczeństwo dla maluchów. Liczydło pomoże w nauce liczenia, aby Twoje dziecko już od najmłodszych lat pokochało matematykę.

Ostatnią naszą propozycją będzie jeździk, którzy świetnie pomoże w nauce stabilnego chodzenia, ale też stanie się doskonałą zabawką. Przeznaczony dla maluchów powyżej 12. miesiąca. To połączenie tradycyjnego jeździka, konia na biegunach i rowerka. Wygodne siedzisko i przepięknie wykonana krówka na pewno wzbudzą zachwyt u Twojego dziecka.

Mamy nadzieję, że już wiesz, kiedy przychodzi zajączek i jaki prezent na zajączka dla dziecka będzie najlepszym pomysłem.