Zdrowy, produktywny, ale też komfortowy sen sprawia, że dziecko ma więcej energii i prawidłowo się rozwija. Jednak, aby tak się stało, musisz zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych kwestii, a przede wszystkim na dobór odpowiedniego materaca. Poznaj 4 zasady związane z tym, jaki materac dla dziecka warto kupić.

Wielu rodziców zwraca większą uwagę na to, jak wizualnie wygląda dziecięce łóżko bądź też czy jest wykonane z solidnych materiałów. Jednak znacznie rzadziej interesują się stanem materaca, który albo jest już w zestawie z łóżkiem, albo można go z łatwością zakupić w pierwszym lepszym sklepie. Co sprawia, że z pozoru wydaje się, że kupowanie go nie jest trudnym zadaniem. Jednak prawda wygląda zupełnie inaczej i żeby nabyć wartościowy materac, musisz zwrócić uwagę przynajmniej na 4 najważniejsze kwestie.

4 wskazówki, jak wybrać materac dla dziecka?

Stopień miękkości

Miękki czy twardy materac dla dziecka? Wybór nie jest prosty. Jednak jak zawsze prawda leży gdzieś w połowie drogi, co oznacza, że lepiej wybrać średnio twardy czy średnio miękki model, niż zbyt miękki bądź zbyt twardy. Materac odpowiedzialny jest za wsparcie kości, kręgosłupa i całego ciała malucha w trakcie snu, ale do tego ma zapewnić jak największe bezpieczeństwo. Zbyt miękki i sprężysty materac lepiej sprawdzi się dla dorosłych niż dla dzieci.

Rodzaj wypełnienia

Kolejną ważną kwestią jest wypełnienie, znajdujące się wewnątrz materaca. Wybór jest tak szeroki, że może rozboleć Cię głowa, ale musisz też wiedzieć, że większość nie jest warta Twojej uwagi. Najczęściej polecane są dwa rodzaje:

  • materac piankowy — koniecznie taki, który ma atesty, dzięki temu jest bezpieczny, komfortowy, ale też z łatwością dopasowuje się do ciała malucha,
  • materac gryka-pianka-kokos - to model wielowarstwowy, którego można kupić w sklepie Tutula i znakomicie nadaje się do tego, żeby kształtować postawę dziecka. Dzięki gryce można zyskać jeszcze więcej korzyści, gdyż ma ona właściwości antybakteryjne oraz stanowi doskonały wybór dla alergików.

Komfort snu

Wygoda to nie tylko miękkość. Na komfort wpływa również to, że wybrany materac został wykonany z materiałów, które znakomicie pochłaniają wilgoć. Dzięki temu dziecko się nie będzie pociło i nie zaryzykuje przegrzaniem się, co jest szczególnie ważne latem oraz w okresie grzewczym.

Sfera praktyczna

Nie zapomnij też o tym, że materac to inwestycja i zazwyczaj nikt nie kupuje nowego modelu co roku. Dlatego też koniecznie musisz wybrać nie tylko solidny materiał, ale też po prostu produkt, który nie będzie utrudniał codziennego funkcjonowania. Toteż serdecznie polecamy modele, dysponujące specjalnym pokrowcem hipoalergicznym. W dowolnej chwili możesz go ściągnąć, wyprać i skutecznie zadbać o najwyższy stopień higieny u Twojego dziecka. Tego typu łatwość w czyszczeniu materaca znacznie ułatwia życie, więc koniecznie nie bagatelizuj tej kwestii.

Oczywiście możesz zwracać uwagę także na inne istotne cechy, którymi powinny charakteryzować się dziecięce materace — przyjazność dla środowiska naturalnego, nieprzyciąganie kurzu czy też dbanie o zdrowy kręgosłup malucha.