Gotowanie z dzieckiem to może być znakomita zabawa i sposób na wspólne spędzenie czasu. Jednak zanim zdecydujesz się na nie, to koniecznie poznaj kilka naszych porad, które sprawią, że proces gotowania stanie przyjemne, bezpieczne oraz po prostu udane dla obu stron.

7 sposobów, jak zachęcić dziecko do gotowania

Daj wybór

Na samym początku bardzo ważne jest to, żeby dziecko nie było zmuszane do gotowania, bo może go to zniechęcić. Pozwól mu najpierw obserwować, co robisz, proponować wykonanie drobnych czynności, np. polanie lukrem ciastek czy dosypanie mąki do ciasta. W ten sposób wzbudzisz w nim ciekawość, a to klucz, żeby zachęcić dziecko do gotowania.

Bądź cierpliwa i wyrozumiała

Kiedy już zaczniecie gotować, to konieczny będzie Twój dobry humor oraz spora dawka cierpliwości. Musisz przygotować się, że sprzątanie po takim gotowaniu będzie trwało znacznie dłużej, ale z drugiej strony będzie wiązało się z większą dawką śmiechu niż zazwyczaj. Nie zniechęcaj malucha ciągłymi zakazami i nakazami. Tłumacz, ale bądź wyrozumiała, gdy nie robi wszystkiego perfekcyjnie.

Daj swobodę

Może masz właśnie do czynienia z artystyczną duszą czy przyszłym szefem kuchni? Daj mu większą wolność, np. w trakcie przygotowywania składników na pizze. Ważna jest też przestrzeń, np. fragment blatu kuchennego, na których dziecko będzie mogło uruchomić swoją wyobraźnię. W przypadku małych dzieci przydatny będzie pomocnik kuchenny, który składa się ze schodami i bezpiecznej barierki, która nie pozwoli maluchowi spaść. Dzięki temu z powodzeniem dosięgnie do szafki kuchennej czy stołu.

Wybierz dzień, gdy masz dużo wolnego czasu

Dokładnie zaplanuj, kiedy zajmiecie się gotowanie. Najgorszym sposobem zachęcania dziecka do gotowania będzie popędzanie go. Dlatego najlepszą opcją będzie weekend. Wyłącz telefon, odetnij się od Internetu i wyrusz z maluchem do krainy gotowania.

Nie szczędź pochwał

Dzieci uwielbiają być chwalone. Dlatego koniecznie nie szczędź pochwał za każdym razem, gdy maluch wykona poprawnie lub prawie idealnie swoje zadanie to na pewno sprawi, że wkrótce znów będzie chciał zająć się gotowaniem.

Kup fartuszek i czepek szefa kuchni

Odpowiednie przygotowanie to także zadbanie o przygotowanie kolorowych, bezpiecznych i lekkich przyborów kuchennych. Drewniane noże, silikonowe formy czy kolorowe chochle na pewno spełnią oczekiwania malucha. Z drugiej strony nie zaszkodzi też zakupić fartuszek dla mistrza czy mistrzyni gotowania, rękawic czy czepka, aby zabezpieczyć głowy. W ten sposób wyrobisz też w dziecku dobre nawyki.

Podaruj dziecku zabawkową kuchenkę

Wiesz, co najbardziej zachęci dziecko do gotowania? Oczywiście pierwszym krokiem, który niemal zawsze się sprawdza jest kupno zabawki, którą można wykorzystać do rozbudzenia miłości do pieczenia czy gotowania. Drewniana kuchenka, którą możesz znaleźć w sklepie Tutula sprawi, że maluch będzie mógł nauczyć się odróżniać poszczególne przybory i nauczyć się je prawidłowo używać.

A ty, jak zachęcasz dziecko do gotowania?