Bezpieczne zabawki, czyli jakie? Podczas kupowania zabawek dla maluchów liczymy na to, że wszystkie spełniają normy bezpieczeństwa i w żaden sposób nie zagrażają dziecku. Jednak niestety to nieprawda. Przez natłok produktów z niepewnych źródeł w sklepach bardzo łatwo przez nieuwagę zakupić zabawki, które nie spełniają atestów i tym samym stanowią realne zagrożenie dla Twojego dziecka. Dlatego koniecznie zapoznaj się z naszymi wskazówkami, aby od dziś jasne było już, jakie certyfikaty zabawek są kluczowe, aby zagwarantować maluchowi bezpieczeństwo w trakcie zabawy.

Popularne certyfikaty zabawek i oznaczenia – co oznaczają?

CE

CE to deklaracja producenta, która mówi o tym, że zabawka jest bezpieczna, przebadana i zgodna z dyrektywami Unii Europejskiej. Jeśli chcesz znaleźć bardziej szczegółowe informacje o tym, jakie wymagania związane z bezpieczeństwem zabawek przeznaczonych dla dzieci poniżej 14. roku życia należy przestrzegać w UE, to zajrzyj do dyrektywy 2009/48/WE.

Znak C i E powinien znajdować się na zabawkach. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby obie litery były odsunięte od siebie i wyglądem przypominały dwa półokręgi, a ich wysokość nie była mniejsza niż 5 mm. Nie brakuje chińskich zabawek, które próbują podrabiać ten certyfikat, więc lepiej uważaj.

Przykładem produktu z naszego sklepu, który posiada certyfikat CE oraz wszystkie, o których mowa poniżej jest zestaw instrumentów dla dzieci.

Certyfikat CE en 71

Czasem można znaleźć także certyfikaty zabawek w postaci EN71. Oznacza to, że produkt spełnia wymogi bezpieczeństwa. Każdy produkt w UE powinien posiadać to oznaczenie lub przynajmniej CE. Certyfikat zabawki EN 71 może zawierać też cyfry 1, 2 lub 3.

  • EN 71-1– potwierdza jakość fizyczną i mechaniczną zabawki przeznaczonej dla dziecka poniżej 14. miesiąca życia.
  • EN 71-2 – zabawka została zbadana pod kątem łatwopalności.
  • EN 71-3 – ten certyfikat zabawki wskazuje, że spełnia ona wymagania pod kątem ulatniania się i reakcji chemicznych.

W naszej ofercie możesz znaleźć całą ofertę produktów, które zawierają certyfikat CE EN 71. Świetnym przykładem będzie tutaj liczydło dla dzieci 3w1. Zawsze zachęcamy do czytania naszych opisów produktów, gdyż zawarte są tam informacje o certyfikatach zabawek. Kolejnym przykładem jest np. drewniany pchacz edukacyjny.

SGS

Niektóre zabawki posiadają też oznaczenie SGS. Co to oznacza? Otóż wskazuje to na to, iż firma SGS wystawiła certyfikat jakości dla danego produktu. Obecnie uznaje się, że SGS jest liderem w dziedzinie kontroli, testowania i certyfikacji. Zatem kupując takie zabawki, jak np. dostępna w naszym sklepie Tutula drewniana kuchnia dla dzieci, która posiada m.in. certyfikat wystawiony przez SGS, masz pewność, że ten produkt został odpowiednio przetestowany i podczas prawidłowego użytkowania nie zagraża Twojemu dziecku.

Inne certyfikaty zabawek, które warto znać:

  • Certyfikat Oeko-Tex – oznacza, że materiał nie zawiera metali ciężkich;
  • Znak PEFC – producent zapewnia, że zabawka została wykonana z drewna zgodnego z Programem Zatwierdzenia Systemów Certyfikacji Leśnej;
  • Bezpieczny dla dziecka – nadawany przez polski Instytut Włókiennictwa z Łodzi;
  • Safe Toys – zabawka była przebadana w laboratorium IISG;
  • Znak lwa – zabawka wyprodukowana przez firmę zrzeszoną w Brytyjskim Stowarzyszeniu Producentów Zabawek;
  • UL – zabawka przetestowana w jednostce należącej do Underwriters Laboratories;
  • CCC — zabawki sprzedawane na rynku chińskim.