Układanie puzzli wraca do łask! Dziś sięgają po nie tak samo chętnie dzieci, jak i dorośli. W końcu to doskonały sposób, aby się zrelaksować, rozwinąć koncentrację i miło spędzić czas. Przekonaj się, dlaczego warto układać puzzle i sprawdź, jakie puzzle wybrać dla dziecka w różnym wieku.

Zalety układania puzzli

Podczas układania puzzli dziecko wycisza się i uczy się koncentrować na jednej czynności. Jednak to nie wszystko, gdyż oprócz tego trenuje pamięć, motorykę małą, a także logiczne myślenie. Kolejnym powodem, dlaczego warto układać puzzle, jest rozwój emocjonalny. Zresztą puzzle są ponadczasową zabawą, która może pochłonąć bez reszty i to niezależnie od wieku, zatem bez obaw można zaangażować całą rodzinę do układania. Do tego satysfakcja z uzyskania gotowego obrazka będzie na pewno ogromna.

Jakie puzzle dla dzieci wybrać?

Kluczowe jest to, aby podarować dziecku puzzle, które zachęcą go do takiej formy zabawy. Konieczne staje się przede wszystkim zwrócenie uwagi na wiek malucha. W końcu będzie to wpływało przede wszystkim na liczbę elementów, z których składają się puzzle.

Puzzle dla dziecka w wieku 4 lat i mniej

Na samym początku, tj. gdy dziecko jeszcze nie ma ukończonego 4. roku życia, to nie warto stawiać na tradycyjne puzzle. Maluch będzie miał problem w tym wieku, aby skupić się na układaniu, a do tego będzie ono bardzo często dla niego zbyt trudne. W dodatku istnieje spore ryzyko zadławienia się takimi puzzlami. Dlatego puzzle dla 4 latka i młodszego dziecka powinny być duże, proste w ułożeniu, a najlepiej do tego z materiału. Ciekawą alternatywą mogą być Puzzle Pojazdy, które możesz u nas zakupić. Cała trudność polega tutaj na tym, aby maluch dopasował kształt pojazdu do planszy. W ten sposób trenuje motorykę małą. Około 3. roku życia warto zacząć uczyć maluszka alfabetu i tutaj świetnie sprawdzą się puzzle Alfabet.

Puzzle dla przedszkolaków

Jak zachęcić przedszkolaka do układania puzzli? Świetnym sposobem będzie wcześniej podarowanie mu puzzli 3D! W naszej ofercie sklepu Tutula zgromadziliśmy różnego rodzaju puzzle 3D, przedstawiające dinozaury, co na pewno przypadnie do gustu wielu dzieciom. Maluch będzie mógł w ten sposób dość szybko zobaczyć efekt swojej pracy, połknąć tego przysłowiowego bakcyla związanego z układaniem puzzli, ale też trenować motorykę małą. Ciekawą alternatywą jest wybranie zestawu puzzli 3D, składającego się z kilku zwierząt, np. ze strefy umiarkowanej.

Puzzle dla dzieci w wieku 7<

Gdy dziecko pójdzie już do szkoły, to ze spokojem możesz podarować mu puzzle, składające się z ponad 100 elementów. Maluch będzie mógł w ten sposób oderwać się od lekcji i wytrenować koncentrację, która będzie mu niezwykle potrzebna podczas nauki. Dobrym pomysłem są puzzle magnetyczne, uczące nazw miesięcy. Warto w tym wieku podążać tym tropem i próbować mimo wszystko właśnie poprzez różne gry, czy właśnie puzzle przemycać odrobinę edukacji.

Jak widzisz, opłaca się tym razem podążyć za trendami i podarować dziecku puzzle dopasowane do jego wieku.