To właśnie przed rodzicem stoi wyzwanie: rozbudzić w dziecku ciekawość świata. Jeśli masz w domu malucha, z pewnością wiesz, o czym mowa. Trzeba stymulować jego rozwój, przedstawiając mu różne możliwości poznawania otoczenia: kolorów, tekstur, przedmiotów, zwierzątek, ludzi, roślin, słów, liczb.... Od pierwszych dni życia niemowlę obserwuje otoczenie, a następnie uczy się poznawać świat rączkami, poprzez dotyk. A z doświadczenia każdy z nas wie, że niekoniecznie najbardziej atrakcyjne są wtedy dla niego zabawki, a zupełnie przypadkowe przedmioty: chusteczka higieniczna, plastikowa łyżeczka, worek foliowy.

Dlatego już dla kilkumiesięcznego bobasa, który potrafi samodzielnie siedzieć świetną edukacyjną zabawę i zajęcie na dłuższe chwile zapewnią tablice manipulacyjne i sensoryczne. Co to jest? Co powinno zawierać? Odpowiedź znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Co to jest tablica manipulacyjna?

To plansza - mniejszych lub większych rozmiarów - na której zainstalowane są przeróżne elementy, którymi można manipulować. Przesuwać je, podnosić, wciskać, wyjmować i wkładać, odkręcać i zakręcać, odklejać i przyklejać (na rzep), gnieść w rączce, i tym podobne. Dodatkowo zawiera też elementy, które wydają przeróżne dźwięki, na przykład szeleszczące. Walory dźwiękowe budzą dodatkowe zainteresowanie u dziecka, którego ciekawość świata się rozwija na różnych płaszczyznach.

Tablica sensoryczna może zapewniać nie tylko dobrą zabawę i zająć dziecko na jakiś czas, ale też może uspokajać. Właśnie aspekt sensoryczny może mocno skupiać uwagę i pozwoli się zrelaksować. Zazwyczaj jest też kolorowa lub wykonana w określonej, spójnej palecie kolorystycznej, dzięki czemu jest atrakcyjna dla dziecięcych oczu. Oddziałuje na różne zmysły.

Jakie umiejętności rozwijają tablice manipulacyjne?

Przede wszystkim rozwijają koncentrację, spostrzegawczość, motorykę - koordynację na linii ręka-oko. Pobudzają kreatywność, pozwalają się wyciszyć. Wzbudzają chęć eksplorowania, próbowania nowych rzeczy, ćwiczą logiczne myślenie i motywują do pokonywania różnych przeszkód.

Tablice manipulacyjne i sensoryczne znajdziesz w ofercie Tutula - magnetyczne oraz drewniane. Sprawdź ofertę i wybierze coś dla swojego dziecka!