Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że dziś coraz więcej dzieci pomiędzy 6 a 12 rokiem życia spędza minimum 14 godzin w tygodniu przed ekranem komputera, telewizora czy smartfona? W dobie zdalnego nauczania te statystyki jeszcze drastyczniej urosły. Dlatego zadbaj o oczy, kreatywność oraz prawidłowy rozwój fizyczny swojego dziecka i dowiedz się, co zrobić, żeby dziecko spędzało mniej czasu przed ekranem.

Te statystyki stają się jeszcze bardziej przerażające, kiedy porównamy je do tego, ile czasu maksymalnie dzieci w zależności od wieku mogą spędzać przed ekranami komputerów i telewizorów. Według specjalistów maluchy poniżej 3 roku życia w ogóle nie powinny korzystać z urządzeń typu tablet czy oglądać telewizję. Z kolei dzieci między 3. a 7. rokiem życia nie powinny przekraczać maksymalnej ilości 3,5 godziny w ciągu tygodnia na granie w gry wideo, oglądanie bajek w TV czy przeglądanie smartfona. Jeśli chodzi o starszaków miedzy 7 a 12 rokiem życia, to lepiej, żeby wpatrywanie w ekran komputera nie trwało dużej niż 7 godzin. Co to oznacza? Otóż nasze dzieci czy wnuki statystycznie spędzają przed ekranami ponad dwa razy więcej czasu, niż powinny. Czas to zmienić! Poznaj zabawki, gry czy rozwiązania, dzięki którym zainteresujesz swoje dziecko do tego stopnia, aby oderwać je od monitora czy telewizora.

Zabawki i gry, dzięki którym dziecko będzie spędzało mniej czasu przed komputerem i TV

Gry zręcznościowe

Aktywne dzieci to takie, które są szczęśliwsze oraz mniej narażone na problemy z układem ruchu w przyszłości. Dlatego zadbaj o to, żeby maluch pozbył się nagromadzonych emocji właśnie za pomocą gier zręcznościowych czy po prostu ruchu. Doskonałym przykładem jest tutaj Wobbel deska do balansowania, którą możesz zakupić w sklepie Tutula – zadba ona o koordynację ruchową i sprawność malucha oraz zapewni wiele frajdy.

Tablice kredowe lub magnetyczne

Takie tablice są doskonałą formą spędzania czasu wolnego dla dzieci, które już chodzą do szkoły lub wkrótce zaczynają swoją przygodę z edukacją. Maluch może trenować liczenie i  pisanie lub po prostu rysować, co tylko przyjdzie mu do głowy. Tablice sprawdzą się także do gier typu kalambury czy wisielec, do których możecie zaangażować całą rodzinę.

Namioty i zabawy tematyczne

Dzieciaki kochają przebieranki i udawanie. Zatem zaaranżuj pokój malucha w prawdziwą osadę indiańską. Narysuj mu na policzkach bojowe znaki i stwórz pióropusz godny prawdziwego wodza. Do tego koniecznie zaopatrz się w namioty, np. właśnie w tipi, gdzie dziecko będzie mogło siedzieć, bawić się zabawkami, spędzać czas z rówieśnikami czy nawet drzemać.

Rowerki biegowe

Skoro ruch dla dziecka jest tak ważny, to nie możesz zignorować, jak wiele przyjemności i pożytku dają rowerki biegowe. Takie rozwiązanie sprawdza się od ok. 3 roku życia, a często nawet jeszcze wcześniej. Maluch musi wykorzystywać siłę nóg lub liczyć aż go odepniesz, żeby się przemieszczać. To całkowicie bezpieczna zabawka i również uczy koordynacji ruchowej. Tego typu pierwszy rowerek to często początek wspaniałej rowerowej przygody.

Mniej mobilną opcją dla maluchów jest też koń na biegunach, którego zapewne znasz jeszcze z własnego dzieciństwa.

Mamy nadzieję, że już teraz masz pomysł, co zrobić, żeby dziecko spędzało mniej czasu przed komputerem czy smartfonem.