Otrzymanie pierwszego roweru to wielka chwila dla dziecka. Nie musisz już odwlekać tego w czasie. Wystarczy, że na początek postawisz na rowerek biegowy. Wybierz model, który sprawi Twojemu dziecku najwięcej frajdy i będzie dostosowany do jego wieku. Sprawdź, czy może na początku lepszym rozwiązaniem będzie chodzik.

Jaki rowerek biegowy warto wybrać dla malucha?

Pierwszy rowerek to wielka sprawa! Nie musisz przepłacać, ale też przesadnie szczędzić nie warto, gdyż może to wpłynąć na bezpieczeństwo w trakcie jazdy czy trwałość rowerka. Idealnym rozwiązaniem na każdą kieszeń są rowerki biegowe. Oto 4 najważniejsze ich cechy, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupów:

Dostosowane do wieku dziecka

Większość rowerków została zaprojektowana dla dzieciaków, które mają ok. 2,5 roku. Jeśli maluch jest w tym wieku, to przejrzyj ofertę sklepu Tutula i wybierz pierwszy rowerek biegowy. Jednak, jeśli chcesz jeszcze szybciej rozpocząć przygodę dziecka z tym pojazdem, to możesz też zdecydować się na model na czterech kółkach. Wtedy nawet maluszek, który ma dopiero skończone 10 miesięcy, na pewno doskonale opanuje sztukę jeżdżenia na rowerku.

Obciążenie wagowe

To kolejna kwestia, obok której nie możesz przejść obojętnie. Dokładnie wczytaj się w opis produktu czy zalecenia producenta i skonfrontuj je z wagą dziecka. Zwróć też uwagę na to, że Twój maluch szybko rośnie, dzięki temu, że rowerek biegowy będzie skierowany do dzieci do 40 kg, to będzie mógł z niego korzystać znacznie dłużej.

Mocne tworzywo

Dobrym tworzywem, które jest wykorzystywane do produkcji rowerków, jest sklejka brzozowa, gdyż ma też właściwości wodoodporne. Jednak przede wszystkim jest też niezwykle trwała, więc nawet częsta zabawa nie spowoduje zniszczenia rowerka. Na przykład Rowerek Biegowy Antek wykonany jest z takiego materiału.

Design rowerków biegowych

Nie zapomnij o tym, że rowerek ma też przyciągać uwagę dziecka. Oczywiście najlepszą metodą do tego jest wybranie modelu w jego ulubionych barwach. Postaw na oryginalność, tj. rowerki w kolorach pastelowych, w barwach znanych zwierzątek czy po prostu drewniane modele.

Pierwszy rower, a może najpierw jeździk?

W szczególności maluchy, które mają starsze rodzeństwo, chcą jak najszybciej wsiąść na swój rowerek. Jednak w przypadku naprawdę małych dzieci, np. powyżej 12 czy 18 miesiąca życia, znacznie lepiej sprawdzą się jeździki. Mogą one przybierać formę roweru, skutera czy samochodu. Tego typu jeździki pozwalają poprawiać koordynację ruchową dzieci lub sprawiają, że maluch może na nim usiąść i starać się odpychać nóżkami, czy skorzystać z pomocy rodzica. Dla najmłodszych szkrabów strzałem w dziesiątkę jest chodzik. Jego zadaniem jest przede wszystkim nauka stawiania pierwszych kroków i poprawa koordynacji ruchowej. Jeśli na początku dziecko otrzyma chodzik i będzie już coraz stabilniej stawiać kroki, to wtedy warto pomyśleć o jeździku czy też od razu małym rowerku biegowym. Daj czas swojemu maluchowi, a zobaczysz, że już wkrótce pokocha swój pierwszy rowerek.