Aranżacja małego pokoju dziecięcego w bloku — 4 zasady

Aranżacja pokoju dla dziecka często jest nie lada wyzwaniem. Szczególnie gdy projektowany jest naprawdę niewielki metraż. Już teraz dowiedz się, jakimi zasadami warto się kierować, aby aranżacja małego pokoju w bloku czy w domu była łatwiejsza. Koniecznie przejrzyj ofertę sklepu internetowego Tutula, aby urządzanie pokoiku było łatwiejsze.

Podziel pokój na strefy

W małych pokojach jeszcze większe znaczenie odgrywa poświęcenie czasu na wcześniejsze planowanie. Koniecznie zadbaj o to, żeby maluch zyskał wyciszające miejsce, gdzie nie ma dużo przedmiotów i bezpiecznie może wypocząć. Dlatego koło łóżeczka czy łóżka nie powinno być dużo przedmiotów. Jeśli chcesz zaoszczędzić miejsce przy dwójce dzieci, strzałem w dziesiątkę będzie łóżko piętrowe. Z drugiej strony nie zapomnij też o kąciku rozrywki, gdzie dziecko lub dzieci będą mogli rozłożyć zabawki. Dla uczniów konieczne będzie też biurko czy stolik z krzesłem, przy którym będą mogli się uczyć.

Dopiero kiedy w pokoju znajdą się podstawowe elementy wyposażenia, możesz zdecydować się na dodawanie kolejnych sprzętów. Pamiętaj, małe pokoje niestety bardzo często są zagracone, co obniża koncentrację malucha i utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Postaw na przechowywanie zabawek

Jeśli w pokoju brakuje miejsca, to znakomitym pomysłem będzie wykorzystanie pojemników, koszyków czy puf do przechowywania zabawek. Mamy kilka ciekawych propozycji — drewniane skrzynki na zabawki z kółkami, dzięki którym możesz przewieźć lalki i inne przedmioty do dowolnego pokoju czy wsunąć skrzynkę pod stolik. Do mniejszych przedmiotów warto wykorzystać szkatułkę wiklinową, a przy większych przedmiotach wiklinową skrzynię. Sporą oszczędność miejsca w małych pokojach w bloku dają półki wieszane na ścianie. Specjalnie dla chłopców udostępniliśmy specjalne i designerski półki przeznaczone na małe samochodziki.

Jeśli dziecko lubi plastykę, to wybierz stolik otwierany, gdyż pod blatem znajduje się miejsce do przechowywania przyborów do malowania, rysowanie czy wycinania. Podczas aranżacji małego pokoju dziecięcego nawet niewielka z pozoru oszczędność miejsca może mieć duże znaczenie.

Wybierz jasne kolory

Jak wiadomo biel, beż czy lekkie, pastelowe kolory to znakomite rozwiązania w małych pokoikach. Dlaczego? Głównie przez to, że mają znakomitą zdolność do optycznego powiększenia przestrzeni. Dlatego podczas malowania czy tapetowania, postaw na jaśniejszą gamę kolorystyczną. Pamiętaj jednak, że przy nieco starszych dzieciach biel nie będzie najlepszym wyjściem, bo po prostu zbyt szybko ściany czy meble przestaną być białe;)

Postaw na wiele źródeł światła

Kolejnym sposobem na to, by pokój wydawał się większy, jest zamontowanie odpowiedniego oświetlenia. Dobrym pomysłem będzie zamontowanie nie tylko lampy wiszącej jako głównego źródła światła, ale też zdecydowanie się na lampki nocne czy kinkiety w strategicznych miejscach. Lampkę nocną możesz postawić na parapecie, na półce czy też niektóre modele przeznaczone są do powieszenia, dzięki czemu nie zajmują cennego miejsca.

Koniecznie pamiętaj, że większa liczba źródeł światła sprawi, że pokój natychmiast stanie się bardziej przytulny oraz ułatwi wykonywanie wielu czynności — np. przewijanie czy czytanie.