Nie wiesz, co zrobić, gdy dziecko płacze w nocy? Chcesz pomóc mu się uspokoić, ale żaden sposób nie działa? Po kilkunastu minutach tulenia dziecka wreszcie udaje Ci się sprawić, że zasypia, ale po położeniu dziecka do łóżeczka czy kołyski ponownie się rozbudza? Uspokojenie maluszka nie jest proste i często wymaga wiele wysiłku. Nieocenione okazują się też gadżety, które tak skutecznie wspierają szczególnie młodych rodziców. Poznaj 4 sposoby, jak uspokoić niemowlaka, aby przestał płakać.

Dlaczego niemowlak w nocy płacze?

Powodów, przez które niemowlaki płaczą, jest naprawdę sporo. Czasem to kwestia tego, że oczekują karmienia, przytulenia, a innym razem zmiany pieluszki czy towarzystwa rodziców. Nie musisz obawiać się, że płacz dziecka to zawsze coś złego. Może to być też kwestia nudy czy braku komfortu lub oczywiście aspekt zdrowotny, ząbkowanie, kolka i wielu, wielu innych powodów. Jeśli jednak większość z tych negatywnych opcji zostaje wykluczonych, a dziecko jest najedzone oraz przebrane i nadal nie może usnąć, to czas wypróbować sprawdzone sposoby, jak uspokoić niemowlaka.

Skuteczne sposoby, jak uspokoić niemowlaka?

Usypianie dziecka w otulaczu

Maluszki uwielbiają czuć się bezpieczenie, co zawsze gwarantuje im przytulanie i ciepło drugiej osoby. Dlatego koniecznie podczas usypiania dziecka wykorzystaj otulacz. W naszym sklepie internetowym Tutula dysponujemy kilkoma ciekawymi modelami, jednym z nich jest kokon otulacz dla niemowląt, który zapewnia maluchom poczucie bezpieczeństwa. Poza tym młodzi rodzice, którzy jeszcze nie mają dużego doświadczenia, też chętnie korzystają z tego rozwiązania, gdyż dzięki temu łatwiej mogą prawidłowo i pewnie chwycić dziecko. Ciekawą alternatywą dla standardowego otulacza może być też rożek niemowlęcy.

Zakładanie dziecku śpiworka do snu

Inną ciekawą opcją, która również świetnie sprawdzi się dla ruchliwych maluchów, będzie śpiworek niemowlęcy do spania. Dziecko może się w nim swobodnie ruszać, ale jednak jest bezpieczne i przez całą noc jest mu ciepło. Zatem zmniejsza się ryzyko, że będzie się budziło w nocy bez powodu.

Szumiąca zabawka

Dźwięk suszarki jest bardzo często pozytywnie odbierany przez maluszków i pomaga im usnąć. Jednak dziś możesz, zamiast włączać suszarkę, skorzystać z nowoczesnych zabawek, które nazywane są usypiaczami. Szumiące przytulanki najlepiej umieścić na półce w pobliżu dziecka i włączyć przy jej pomocy dźwięki przypominające bicie serca czy różne kołysanki. U starszych niemowlaków dobrym rozwiązaniem jest włożenie do łóżeczka przytulanki, aby dziecko mogło przy przebudzeniu się w nocy przytulić się do zabawki. Szumiś Lily jest świetnym przykładem takiej przytulanki.

Masaż

Kolejną metodą, która pomoże uspokoić niemowlaka, jest masaż. Możesz wykorzystać do tego balsam lub olejek do masażu niemowląt. Wykonuj okrężne ruchy na brzuszku, w okolicy pępka dziecka. Nie łaskocz, ale niech ruchy nie będą zbyt mocne. Pocieraj paluszki i dłonie dziecka, a następnie palce u nóżek.