Zapewne wiele razy usłyszałeś lub usłyszałaś określenie zabawki sensoryczne. Jednak, czy wiesz, czym one są i dlaczego tak bardzo mogą przydać się Twojemu dziecku? Otóż zabawki sensoryczne dostarczają maluchowi różnych bodźców, co ma pozytywnie wpłynąć na jego rozwój. Poznaj kilka naszych sprawdzonych zabawek sensorycznych, które zakupisz w sklepie Tutula i sprawdź, czym właściwie się one wyróżniają.

Czym są zabawki sensoryczne?

Już od najmłodszych lat należy dbać o prawidłowe stymulowanie rozwoju malucha. Najlepszą metodą jest łączenie zabawy z nauką poznawanie nowych kształtów, zapachów czy dźwięków. Właśnie w tym celu coraz częściej wykorzystywane są specjalnie zaprojektowane zabawki sensoryczne. Ich zadaniem jest pobudzanie wszystkich zmysłów dziecko – od zmysłu słuchu, dotyku, węchu, wzroku, a czasem nawet smaku. Często takie zabawki wyróżniają się tym, że wydają dźwięki, mają zróżnicowaną fakturę, poszczególne elementy świecą i zostały wykonane w żywych kolorach.

Zawsze najważniejsze staje się to, aby wybrana zabawka sensoryczna była dopasowana do wieku malucha.

Zalety zabawek sensorycznych

Popularność zabawek sensorycznych polega przede wszystkim na tym, że realnie wpływają na prawidłowe rozwijanie się dziecka. W szczególności zwróć uwagę na te zalety, jakie wyróżniają zabawki sensoryczne:

  • dostępne są różne rodzaj zabawek sensorycznych – przytulanki, maty sensoryczne, grzechotki, instrumenty, a nawet masy do kreatywnej zabawy, np. ciastolina,
  • rozwijają słuch, wzrok czy dotyk,
  • podnoszą poziom koncentracji dziecka,
  • rozwijają spostrzegawczość,
  • trenują zdolności manualne,
  • ułatwiają wyciszenie i relaks malucha,
  • łączą naukę z zabawą – mogą też uczyć języków obcych, nazw miesięcy, pór roku, kolorów itd.

3 zabawki sensoryczne, które warto kupić dla dziecka

Nie wiesz, jaką zabawkę sensoryczną warto kupić dla dziecka? Poznaj kilka naszych sprawdzonych propozycji, które świetnie sprawdzą się zarówno dla małych, jak i tych trochę starszych maluchów.

Zabawka sensoryczna Dolce Safari 4w1

To aż 4 maskotki, które szybko zawładną sercem Twojego dziecka. Są kolorowe, przepiękne, miłe w dotyku i zapewniają niesamowitą zabawę przez długi czas. Specjalnie zostały tak zaprojektowane, aby pobudzały jednocześnie takie zmysły, jak wzrok, słuch czy dotyk. Zdecydowanie na tę opcję można postawić, gdy chcesz zakupić zabawkę sensoryczną dla niemowlaka, gdyż zawiera nawet gryzaki.

Dolce zabawka sensoryczna Krówka

To kolejna propozycja, którą możesz podarować maluszkowi. Zabawka przybrała postać maskotki, aby szybko stała się najlepszym przyjacielem Twojego dziecka. Stymulacja rozwoju dziecka odbywa się tutaj dzięki temu, że Krówka została wykonana z materiałów o różnej fakturze. W ten sposób jest w stanie pobudzać takie zmysły jak słuch, dotyk czy wzrok.

Zabawka sensoryczna Dolce Chart Afgański

Urocza i zapadająca w pamięć maskotka, którą koniecznie musi mieć Twój maluszek. Specjalne kuleczki sprawiają, że zabawka sensoryczna wydaje ciche dźwięki, różne materiały stymulują zmysł dotyku, a do tego przyjemna w dotyku tkanina sprawia, że dziecka będzie chciało ciągle przytulać swojego nowego, niebieskiego przyjaciela.